Jak często prać (lub zmieniać) piżamę?

Jak często prać (lub zmieniać) piżamę?

Większość osób zakłada piżamę na nagie ciało, co sugerowałoby, że kwestię prania należy rozstrzygać podobnie, jak w przypadku bielizny – codziennie czysty egzemplarz. Z drugiej strony w piżamie nie biegamy przecież po mieście, a zbyt sterylne środowisko również jest szkodliwe dla człowieka, a u dzieci zwiększa (!) ryzyko rozwoju alergii.

A więc jak często prać piżamę czy też zmieniać swoją piżamę na świeżą, upraną wcześniej? Nasza odpowiedź jest następująca: piżamę najlepiej prać (zmieniać) około raz w tygodniu lub – jeśli mamy taką potrzebę – nieco częściej, co 3-4 dni.

Właśnie takie wnioski płyną z wypowiedzi eksperta, czyli prof. Sally Bloomfield, (przewodniczącej Międzynarodowego Forum Higieny), która wypowiadała się dla brytyjskiego Guardiana. Tu jednak zabawny fakt: artykuł ten przedrukowała polska Polityka.pl, a za nią kilka innych portali, tyle, że część z nich opublikowała zupełnie przeciwne wnioski… I tym sposobem w polskim internecie znajdziemy zarówno teksty, które zachęcają do prania piżamy codziennie, jak i te zalecające pranie raz na tydzień – mimo że ich autorzy powołują się dokładnie na te same wypowiedzi wspomnianej ekspertki. Jeśli jesteście ciekawi tych tekstów, to odpowiednia źródła znajdują się pod artykułem.

Sprzeczności jest zresztą więcej, bo niektórym serwisom na przykład zupełnie nie przeszkadza to, że nawet w ramach jednego portalu udzielają skrajnie różnych porad. Cóż, takie uroki internetu. A co w końcu powiedziała sama pani profesor Bloomfield (która zresztą w niektórych mediach stała się panem profesorem)?

Co faktycznie mówi ekspertka w dziedzinie higieny?

W samym Guardianie znajdziemy następujące zdanie: profesor Bloomfield sugeruje, że odpowiednia częstotliwość prania, to raz na tydzień, chyba że piżama – czy inna odzież, w której śpimy – jest widocznie zabrudzona (Bloomfield suggests once a week is adequate, unless your pyjamas – or whatever else your body comes into contact with – is visibly soiled).

W tym samym artykule znajdziemy też informację, że jak najbardziej możemy piżamę prać częściej, choć nie jest to zalecane ze względów środowiskowych – roczne wyższe zużycie energii podczas prania (czy też korzystania suszarki do prania) to całkiem spora porcja CO2 dostająca się do atmosfery. Po co więc zanieczyszczać środowisko, jeśli względy higieniczne wcale tego nie wymagają?

Kiedy trzeba prać piżamę częściej?

Trzymając się nadal głównego źródła, czyli Guardiana, zwróćmy uwagę również na to, że profesor Bloomfield nie podaje sztywnych ram, ale wskazuje też kilka czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji o tym, czy wrzucić piżamę do pralki. O praniu bielizny nocnej raz w tygodniu powinny pamiętać przede wszystkim osoby dzielące łóżko z partnerem. To właśnie ochrona bliskich osób, zwłaszcza tych śpiących z nami w jednym łóżku, to powód numer jeden, by pamiętać o regularnym praniu. Nasze drobnoustroje zalegające na tkaninie są groźniejsze dla ludzi w naszym otoczeniu niż dla nas samych. Mowa tu np. o gronkowcu złocistym, będącym częstą przyczyną zakażeń skóry, bakteriach kałowych (E.coli) mogących prowadzić do problemów żołądkowych, grzybach prowadzących do rozwoju choroby znanej jako stopa atlety (forma grzybicy stóp) czy drożdżach wywołujących pleśniawki. Pranie służy więc głównie temu, by ten wachlarz nieprzyjemnych mikrobów nie zagroził zdrowiu najbliższych.

Częstotliwość prania piżam należy zwiększyć, gdy wśród domowników znajdują się małe dzieci (zwłaszcza, gdy z nami śpią). Do wyższego poziomu higieny powinna zmotywować także choroba jednego z członków rodziny.

Na rzadsze pranie mogą sobie natomiast pozwolić osoby żyjące samotnie, choć oczywiście i tutaj brak należytej higieny rodzi pewne zagrożenia. Nasze własne bakterie mogą nam  zaszkodzić, gdy dostaną się w nieodpowiednia miejsca, co oznacza, że zbyt długie zwlekanie z upraniem bielizny nocnej może prowadzić na przykład do zapalenia pęcherza czy wyprysków na skórze. Singlom polecamy więc stosowanie się do porady z samego początku tego artykułu: pranie piżamy raz w tygodniu.

W ilu stopniach prać piżamy i jak je suszyć?

Aby skutecznie usunąć bakterie, bielizna powinna być prana w 60°C lub w 40°C z użyciem wybielacza tlenowego. Takie pranie jest najskuteczniejsze. Trzeba też uważać przy suszeniu. Rozwieszanie zbyt dużej ilości mokrych ubrań na grzejnikach czy suszarkach w mieszkaniu może prowadzić do zbyt dużego zwiększenia poziomu wilgoci, co z kolei sprzyja rozwojowi pleśni. Tu cenna uwaga dla zwolenników codziennego prania piżam całej rodziny – bez odpowiednich warunków do suszenia (czyli np. niezależnej suszarni) taki zabieg może nie wyjść na dobre.

A Wy jak często pierzecie swoje piżamy?

 

Źródła:

  1. https://www.theguardian.com/lifeandstyle/shortcuts/2017/sep/06/should-you-wash-your-pyjamas-every-day
  2. https://polki.pl/dom/porady-domowe,jak-czesto-prac-pizame-zaskakujace-fakty,10425436,artykul.html
  3. https://kobieta.wp.pl/pizama-jest-jak-dzinsy-nie-ma-co-jej-prac-po-kazdym-uzyciu-a-ty-jak-czesto-zmieniasz-pizame-6163961650652801a
  4. http://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/jak-czesto-nalezy-prac-pizame/24p98pc
  5. https://www.fakt.pl/kobieta/dobre-rady/jak-czesto-zmieniac-pizame-zeby-nie-chorowac/lkfdsxr
  6. http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101580,17278790,Jak_dlugo_nosimy_te_sama_pizame__Mezczyzni___Dopoki.html
  7. https://tvnmeteo.tvn24.pl/wideo/zycie-w-zbyt-sterylnych-warunkach-prowadzi-do-alergii,49,969,992301.html
  8. https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/1721446,2,czy-pizame-nalezy-prac-codziennie.read

Dodaj komentarz

Close Menu
×
×

Koszyk